Zamak

Zamak Metal Özellikleri

Zamak

Zamak Nedir?

"Zamak", genellikle bir dökme metal alaşımını ifade eden bir terimdir. Zamak, genellikle çinko, alüminyum, magnezyum ve bakır gibi metallerin birleşiminden oluşan bir alaşımdır. Bu alaşımın çoğunluğunu çinko oluşturur ve bu nedenle "zamak" terimi, özellikle çinko bazlı alaşımları ifade etmek için kullanılır.

Zamak'ın Sanayide Kullanım Alanları:

Zamak ticari bir markadır ve ana bileşenlerini çinko, alimünyum, magnezyum ve bakır oluşturur. Zamak pres dökümünde, otomotiv sanayinde, giyim, mobilya, pencere aksesuarları üretiminde kullanılır.

Zamak; Zamac olarakta bilinir. Zamac markası Çinko alaşımları ailesinin adıydı. Temel element olarak çinkonun Al, Mg ve Cu elementleriyle alaşımlanmasıdır. Zamak alaşımları çinko alüminyum alaşım ailesinin bir parçasıdır. %4 Al içerdiği için diğer çinko alüminyum alaşımlarından ayırt edilir.

Zamak Siparişi için Ankara Bronz

En yaygın Zamak alaşımı Zamak3’tür, fakat Zamak2 , Zamak5 ve Zamak7 ticari olarak kullanılmaktadır. Zamak3 ve Zamak5 dönüşümlü döküm endüstrisinin her yerinde kullanılmaktadır.

Zamak; sertlik, sağlamlık, mukavemet, ekonomik döküme elverişlilik, kolay kaplama tutması, gibi özelliklerden dolayı kullanım alanı fazladır ve tercih sebebidir.

Zamak elektroliz kaplama, kromat kaplama ve ıslak boya uygulamalarına elverişlidir.