Pik

Ankara Bronz

Pik Çeşitleri

GG25 Pik Çubuk

GG25 Pik Çubuk Ürünlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi
GG30 Pik Çubuk

GG30 Pik Çubuk Ürünlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi
Pik Metal Özellikleri

Pik

Pik Döküm Nedir?

Pik dökümü, pik yani özel bir tür demir alaşımının belirli bir şekilde dökülmesi ve soğutulması işlemidir. Pik, çoğunlukla yüksek karbon içeren özel bir dökme demir türüdür. Pik dökümü, belirli özelliklere sahip nihai ürünler elde etmek amacıyla bu özel demir alaşımının kontrollü bir şekilde işlenmesini içerir.

Pik dökümünün özellikleri, genellikle alaşımın içeriğine ve döküm sürecinin detaylarına bağlıdır. Bu süreç genellikle dayanıklılık, aşınma direnci ve özel mukavemet özellikleri sağlamak amacıyla kullanılır. Pik döküm, özellikle ağır hizmet koşullarına dayanıklı parçaların üretiminde ve madencilik endüstrisi gibi alanlarda kullanılan özel parçaların üretiminde tercih edilir.

Sürekli döküm yöntemi ile üretilen gri ve sfero dökme demir çubuklar 1960′lardan itibaren kullanılmaya başlanmış ve günümüze gelene kadar geçirdiği evreler sonunda bugün cam sanayinden otomotive, petrol rafinelerinden hidrolik parçalara, dişli imalatından genel makine parçalarına kadar geniş bir yelpazede kullanım alanı bulmuştur. Çok çeşitli avantajları ile beraber en önemli kullanım sebebi, üretim sürelerini ve takım aşınmalarından kaynaklanan masrafları en aza indirerek, sektöre ve kullanım yerlerine göre çeşitli oranlarda ekonomik olmasıdır.

Pik Siparişi için Ankara Bronz

Yapısı homojen, sıkı taneli ve eş sertliktedir. Mekanik mukavemeti yüksektir. Darbe ve aşınma direnci yüksektir. Talaşlı imalatı %50 zaman kazancı sağlar. Hidrolik ve pnömatik basınca karşı yüksek dayanıklılık gösterir.

Kesici takım ömrü daha uzundur Isıl ve mekanik şoklara karşı direnci yüksektir. Yüzey sertleştirme ısıl işlemi kolaydır. Model ücreti yoktur. Çeliğe göre %10 hafiftir. Stok maliyeti yoktur.

Sfero Döküm İşlemi İle Pik Dökümü

Tüm pik ve sfero döküm malzemelerimiz ithal olup sürekli döküm yöntemi ile üretilmektedir