¬ GENEL BİLGİ
» GENEL BİLGİ

KURŞUN

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Çubuk , Levha ve Külçe halinde bulunmaktadır.

Mavi kurşuni renktedir. Sertliği çok düşüktür. Yumuşak olan kurşun rahatlıkla her türlü şekli alır. 

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

KOMPOZİSYON %

Pb:99.9

ÖZGÜL AĞIRLIĞI (Kg/dm³)

11,35

ERGİME SICAKLIĞI (˚C)

326

ISI İLETKENLİĞİ 25˚C TAVLANMIŞ  (Kcal/Sa/Cm/˚C)

29.2

GENLEŞME KATSAYISI (20-200 ˚C)(˚C) X 10-6

29,5

ISINMA ISISI (20 ˚C),(Kcal/Kg/˚C)

0.031

MEKANİK ÖZELLİKLERİ

GERİLMEDE ELASTİK MODÜL (Kg/cm²)x10³

140

ÇEKME DAYANIKLILIĞI 24˚C  (Kg/cm²)

170

AKMA DAYANIKLILIĞI 24˚C (Kg/cm²)

115

UZAMA  (5.cm.de)%

57

DAYANIKLILIK SINIRI (10
 HZ) (Kg/cm²)

50

KAYMA DAYANIKLILIĞI (YILDA %0,1) (Kg/cm²)

21

İŞLENME ÖZELLİKLERİ

DÖKÜM SICAKLIĞI (˚C)

420-455

KOROZYON ÖZELLİKLERİ

Atmosferde, tatlı ve tuzlu suya karşı dayanıklı, sülfürik, sülfüroz, fosforik ve kromik asitlere dayanıklıdır. asetik fotmik ve nitrik asitlerden etkilenir.

BULUNUŞ ŞEKİLLERİ

Külçe, çubuk, boru, bilya, levha.

KULLANILDIĞI YERLER

Kimyasal aygıtlar, akümülatörler, kablo zırhları, mermi çekirdekleri, alaşım yapımında, kaplama, ısıl işlem için sıvı banyosu, kalafatlama.

Kurşun Metali Özellikleri

 

Ankara Bronz olarak kurşun levha siparişi vermek isteyenlere özel çözümler üretmeye devam ediyoruz. Öncelikle alaşımlandırma suretiyle üretilen kurşun metalinin standart ebatının dışında müşterilerimizin taleplerine göre üretildiğini de söylemekte yarar var. Hem yumuşak yapıda olan hem de kubbe tarzı yapıların kaplanmasında kullanılan kurşun levhalar ayrıca metalinin yumuşak olması sayesinde ısı değişimlerinden etkilenmez. Çinko ve alüminyum gibi hafif olan ancak yeteri sertlikte olan kurşun metali bu sayede geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Kurşun levha kendine özgü yumuşak yapısı sayesinde genleşmeyi kendi bünyesinde absorde edebilir. Ankara Bronz kurşun levha üretimi gerçekleştirirken bu süreçte en uygun fiyatlarla hizmet verdiğimizi de söylemekte yarar var. Bu ürünler iklim şartlarına bağlı olarak 100 seneye kadar kullanıldığı için birçok alanda tercih edilmektedir. Bu ürünler uygun şartnamelere göre yapıldığı zaman su sızdırma, çatlama, kırılma ya da kopma gibi sorunlar yaşatmaz. Zaten firmamız uluslararası standartlara göre kurşun metali imalatı gerçekleştirmektedir. Müşterilerimiz de bu konuda firmamızı uzun yıllardır tercih ederken, güncel fiyatlar hakkında şirketimizden bilgi alabilir.

 

Ankara Bronz Farkıyla Yüksek Kaliteli Kurşun Levha Üretimi

 

Firmamızda yüzde 99.95 ile yüzde 99.99 Pb arası saflıkta üretim yapılır. Bununla beraber yükseklik saflığı nedeniyle uzun yıllar kullanım sağlanabilir. Ek olarak kurşunun kimyasal yapısında farklı elementler bulunsa da bu elementler minimum seviyedir. Sonuç olarak kolay ve işlenebilir bir yapıdadır. Aynı şekilde içeriğinde yabancı maddelerin az olması sayesinde X-Ray yalıtımı maksimum orandadır.

 

Kurşun Levha Kullanım Alanları

Başta camilerin kubbe ve minareleri olmak üzere tarihi eser restorasyon işlemlerinde kurşun levhalardan yararlanılmaktadır. Ayrıca su ve ısı yalıtımı amacıyla yapılan yüzey kaplama işlemlerinde de kurşun levhalara sıkça rastlanır. Günümüzde lehim imalatı ile beraber ses stüdyolarındaki ses yalıtımı için ve röntgen – radyoloji servislerindeki X-Ray yalıtımında da kurşun levha tercih edilir.

Kurşun levha fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için firmamızı aramanız yeterlidir. Talep edilen boyutlarda yıllardır sorunsuz bir şekilde imalat gerçekleştiren firmamız tüm metal ürünlerinde de müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.